Description
Nu är kursen fullbokad och anmälan stängd.
Svensk Onkologisk förening och Cancerakademin Norr
har nöjet att inbjuda till en kurs i
ST-kurs i Grundläggande Cytostatikabehandling
20 – 22 maj
Lejondals slott, Bro
Kursen i grundläggande cytostatikabehandling riktar sig till ST-läkare i onkologi och syftar till att ge en översiktlig genomgång av cytostatikabehandlingens principer. Kursen omfattar två heldagar (utsträckta över tre arbetsdagar) och undervisningsformen är katedrala föreläsningar samt ett obligatoriskt casemoment med redovisning i seminarieform. Ämnen som kommer att beröras under kursen är:
- cytostatika klassifikation med verkningsmekanismer
- grundläggande farmakokinetik
- dosering av cytostatika i praktiken
- akuta biverkningar, sena biverkningar
- mekanismer för resistensutveckling
- cytostatika i kombination med strålbehandling
- signaltransduktionsinhibitorer
Kursen syftar i första hand att ge en översikt över klassiska cytostatika och dess verkningsmekanismer. Tyrosinkinas inhibitorer och antikroppsbehandlingar berörs översiktligt men är ej kursens primära fokus.
Kursen arrangeras av Svensk Onkologisk Förening i samarbete med Cancerakademin, oberoende av externa sponsorer.
Kursavgiften inkluderar boende och måltider under kursen. Kursen arrangeras till självkostnadspris utan externt sponsorstöd. Kursavgiften beräknas till ca 7.000 kr (exkl moms), priset ej fastställt ännu.
ST-läkare i onkologi prioriteras i första hand, men ST-läkare från andra specialistutbildningar är välkomna att söka, och antas i mån av plats.
OBS! Avbokningar efter den 10 april debiteras hela kursavgiften.
Frågor till kursledningen kan enklast ställas via mail till:
Mikael Johansson |
Cancercentrum, Umeå |
|
Gunnar Wagenius |
Tema Cancer, Stockholm | gunnar.wagenius@regionstockholm.se |
Henrik Lindman |
Onk klin, Uppsala |
|
Anastasios Sofiadis |
Capio St Göran, Stockholm |
|
Sandra Jonsson |
Cancerakademi Norr |
sandra.jonsson@cancerforskningsfonden.se |
|